- Rektor może udzielić nauczycielowi akademickiemu (zatrudnionemu w grupie pracowników badawczych lub badawczo-dydaktycznych) posiadającemu co najmniej stopień doktora, w okresie 7 lat zatrudnienia na PK, płatnych urlopów naukowych w łącznym wymiarze nieprzekraczającym roku, w celu przeprowadzenia badań;
- Rektor może udzielić nauczycielowi akademickiemu (zatrudnionemu w grupie pracowników badawczych, dydaktycznych lub badawczo-dydaktycznych) przygotowującemu rozprawę doktorską, płatnego urlopu naukowego w wymiarze nieprzekraczającym 3 miesięcy;
- Rektor może udzielić pracownikowi, płatnego urlopu w celu odbycia za granicą: kształcenia, stażu naukowego, stażu dydaktycznego, uczestnictwa w konferencji, uczestnictwa we wspólnych badaniach naukowych prowadzonych z podmiotem zagranicznym na podstawie umowy o współpracy naukowej.
Podstawa prawna: Regulamin pracy PK
Urlop doktorski
Rektor może udzielić nauczycielowi akademickiemu, przygotowującemu rozprawę doktorską, płatnego urlopu naukowego w wymiarze nieprzekraczającym 3 miesięcy. Wniosek o urlop stanowi załącznik nr 25 do Regulaminu Pracy PK.
Urlop do celów naukowych
Rektor może udzielić nauczycielowi akademickiemu posiadającemu co najmniej stopień doktora, w okresie 7 lat zatrudnienia na PK, płatnych urlopów naukowych w łącznym wymiarze nieprzekraczającym roku, w celu przeprowadzenia badań. Urlopu naukowego udziela się jednorazowo na okres nie krótszy niż jeden miesiąc
Urlopu naukowego udziela się nauczycielom akademickim zatrudnionym w grupie pracowników badawczych lub badawczo-dydaktycznych.
Urlopu naukowego udziela się na umotywowany wniosek nauczyciela akademickiego skierowany do Rektora, zaopiniowany przez bezpośredniego przełożonego, dziekana i właściwą radę naukową. Warunkiem udzielenia urlopu naukowego jest załączenie do wniosku o jego udzielenie planu prac badawczych, które mają zostać wykonane w czasie tego urlopu, oraz informacji o instytucji, w której badania będą prowadzone (jeżeli dotyczy).
W okresie urlopu niedopuszczalne jest wykonywanie obowiązków organizacyjnych i dydaktycznych.
Na pisemny wniosek pracownika, z zachowaniem drogi służbowej, Rektor może wyrazić zgodę na wykonywanie podczas urlopu obowiązków takich jak: prowadzenie badań naukowych finansowanych z subwencji, prowadzenia badań naukowych finansowanych ze źródeł innych niż subwencja; upowszechnianie wyników badań naukowych, w szczególności poprzez publikowanie artykułów naukowych i aktywny udział w konferencjach naukowych; udział w seminariach naukowych; kształcenie kadry naukowej i opieka nad jej rozwojem poprzez pełnienie funkcji promotorów, promotorów pomocniczych, recenzentów w postępowaniach o nadanie stopni naukowych, członkostwo w komisjach doktorskich i habilitacyjnych; udział w komercjalizacji wyników badań (patenty, prawa ochronne, projekty architektoniczne, projekty konstruktorskie, projekty inżynierii budowlanej, wdrożenia); opracowywanie wniosków grantowych.
Podstawa prawna – Regulamin pracy PK
Urlop – staże zagraniczne
Rektor może udzielić nauczycielowi akademickiemu płatnego urlopu w celu odbycia za granicą stażu naukowego, na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na pisemny wniosek nauczyciela akademickiego, pozytywnie zaopiniowany przez bezpośredniego przełożonego i dziekana, lub w przypadku jednostek pozawydziałowych, właściwego prorektora, Rektor PK może udzielić nauczycielowi akademickiemu płatnego urlopu na okres przekraczający 12 miesięcy, jednakże nie dłuższy niż łącznie 24 miesiące.
Urlopu, udziela się na umotywowany wniosek nauczyciela akademickiego, którego wzór stanowi załącznik nr 26 do Regulaminu Pracy, skierowany do Rektora, zaopiniowany przez kierownika jednostki organizacyjnej i dziekana lub właściwego prorektora (w przypadku jednostek pozawydziałowych) oraz Prorektora ds. Nauki. Wniosek należy składać w dwóch egzemplarzach do Działu Badań Naukowych.
Urlopu w celu odbycia stażu naukowego można udzielić również pracownikowi niebędącemu nauczycielem akademickim.
Podstawa prawna – Regulamin pracy PK